Damian Czeladka – ur. w 1963 r. w Rzeszowie, mieszka i pracuje w Andrychowie.
Rozpoczął studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa w PWSSP w Łodzi, których nie ukończył. Od lat 80. związany ze sceną alternatywną w Krakowie i Łodzi, gdzie był m.in. autorem wystroju kilku klubów.

Prace:

Wybór rysunków na papierze, 2015—2016
dzięki uprzejmości artysty

Prezentowane rysunki powstały podczas pobytu artysty w Zakładzie Karnym w Wadowicach. Posługiwał się – jak pisał – „jedynymi dostępnymi i dozwolonymi tutaj materiałami – papier listowy – do drukarek, parę ołówków, kilka chińskich kredek i farbki dla dzieci »niby plakatowe«, zmieszane z więzienną pastą do zębów”. Pojedyncze prace składają się na komponowany przez artystę na posadzce celi kolaż – złożony esej wizualny, w którym miesza się szerokie spektrum tematów, od aktualnych spraw politycznych i społecznych po przemyślenia w kwestiach duchowych i egzystencjalnych. Wojna i przemoc pozostają jednymi z głównych wątków jego twórczości. Styl i tematyka jego prac wskazują na uczestnictwo artysty w kulturze alternatywnej lat 80. (np. powtarzający się motyw Babilonu czy wpływy malarstwa „nowych dzikich”).

Wybór prac malarskich, koniec lat 80.
The Vibrators, lata 80.
matryca do sitodruku
dzięki uprzejmości Łukasza Stworzewicza

Wybór obrazów Damiana Czeladki pokazuje jego prawdziwe oblicze – malarza, twórcy wielkoformatowych, ekspresyjnych kompozycji, dla których rysunki prezentowane w sekcji „Sava Putin Sava” stanowią zaledwie szkice, kompromis wymuszony ograniczonymi możliwościami twórczymi w zakładzie karnym. Jego styl wywodzi się z estetyki „nowych dzikich” i punka, o czym przypomina też zachowana matryca do sitodruku z nazwą brytyjskiego zespołu punkowego The Vibrators i rastafariańskim lwem. Znaczna część jego malarskiego dorobku uległa w ostatnich latach zniszczeniu.

navi_black