Stanisław Garbarczuk – ur. w 1954 r. w Lęborku, mieszka i pracuje we wsi Gorzewo k. Sierpca. Twórca instalacji, obrazów, fotografii, performer. W 2015 r. został zaproszony przez artystę z sąsiedniego Kurówka, Daniela Rycharskiego, do współpracy przy projekcie „Pomnik Chłopa”.

Prace:

Wybór prac malarskich, 2015—2017
smoła i farba przemysłowa na płycie pilśniowej, malarstwo na tekturze
Archiwum fotografii, 2010—2015
zdigitalizowane fotografie analogowe

Garbarczuk jest twórcą tablic-manifestów i instalacji, z których komponuje wystawy na płocie i podwórku swojego domu, stojącego przy ruchliwej drodze z Sierpca na Płock. Prace, które powstają z „biednych” materiałów i obiektów znalezionych, są zmieniane, dopiero gdy ulegną zniszczeniu przez warunki atmosferyczne. Sztuka Garbarczuka, opierająca się na grze językowej i oryginalnej typografii, jest ostrą krytyką przebiegu transformacji ustrojowej w Polsce. Choć forma jego prac przywodzi na myśl oprawę ulicznych manifestacji, pozbawiona jest właściwego jej karnawałowego i wspólnotowego charakteru. Artysta prowadzi również dokumentację swojej twórczości. Surowe, niewystudiowane i świetnie skomponowane fotografie to odrębna część jego artystycznego oeuvre.

Rękawica, 2017
obiekt
dzięki uprzejmości artysty

Z kolei własnoręcznie uszyta ze starych ubrań „Rękawica” stanowi rekwizyt do performansu, w ramach którego artysta rzuca ją pod budynek Sejmu RP jako symbol wyzwania na pojedynek polityków. Ta ironiczna i prowokacyjna akcja, testująca szczerość tych, którzy lubią powoływać się na „suwerena”, podszyta jest poczuciem bezsilności wobec braku wpływu na działania tych, którzy zostali wybrani, by nas reprezentować.

navi_black