Zdzisław Zinczuk – reżyser amator, w czasach PRL członek amatorskiego klubu filmowego „AWA” w Poznaniu. Jego filmy prezentowane były w ramach projektu Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa pt. „Entuzjaści” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Whitechapel Gallery w Londynie.

Prace:

Funkcja, 1981
zdigitalizowany film 16 mm, 1’07”
dzięki uprzejmości Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Krótkometrażowy film Zdzisława Zinczuka to formalny eksperyment, w którym sfilmowane z bliska usta stają się graficznym symbolem, przywodzącym na myśl takie popowe ikony jak logo zespołu The Rolling Stones. Pełne erotyzmu, pomalowane czerwoną szminką usta wykonują zwyczajne czynności, by na koniec połączyć się w kobiecym pocałunku z własnym lustrzanym odbiciem. To rzadki przykład filmu powstałego w amatorskim klubie filmowym (była to ogólnopolska sieć głównie przyzakładowych kół filmowych, umożliwiających robotnikom zaspokajanie w wolnym czasie aspiracji artystycznych), który wprost nawiązuje do estetyki amerykańskiego pop-artu.

Dotknąć dźwięku, 1981
zdigitalizowany film 16 mm, 6’28”
dzięki uprzejmości Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Amatorski film Zinczuka i Skubela „Dotknąć dźwięku” opowiada o festiwalu w Jarocinie jako ekstatycznej, delirycznej wręcz manifestacji stanu rozprężenia, specyficznego życia w zawieszeniu, które nastąpiło w Polsce w 1981 roku (po Porozumieniach Sierpniowych podpisanych w 1980 roku, przed wprowadzeniem stanu wojennego). Niesamowity klimat buduje rygorystyczna struktura formalna – rosnącej ekstazie uczestników zbiorowego rytuału odpowiada narastająca transowa muzyka, która w kulminacyjnym momencie, nie nadążając za obrazem, milknie. Najlepszą ucieczką od paranoicznej rzeczywistości okazuje się zbliżenie do natury.

navi_black